Carski rez: Spremenjena črevesna flora – večje tveganje za bolezni
Piše: Katharina Meichsner, Dipl. oec. troph., Pfaffenhofen, Germany, Prevod: Anja Špari Leben
V Evropi in po vsem svetu se je število rojstev s carskim rezom v zadnjih 20 letih znatno povečalo. Carski rez velja za rutinsko operacijo - kratkoročni in dolgoročni učinki na dojenčka pa so pogosto podcenjeni. Dojenčki, rojeni s carskim rezom, imajo večje tveganje za številne motnje imunskega sistema. Zdi se, da ima spremenjena črevesna flora (mikrobiota) ključno vlogo.
V Sloveniji je v zadnjih dveh desetletjih zelo porasel delež otrok, rojenih s carskim rezom. V zadnjih letih ne beležimo več tako strmega trenda naraščanja deleža carskih rezov, je pa na ta način rojen že več kot vsak peti otrok, a se še vedno uvrščamo pod povprečje članic EU1.
V letu 2011 je bilo v Nemčiji izvedenih s carskim rezom več kot tretjina porodov2. Manj kot 10 % carskih rezov je bilo nujnih (absolutna indikacija)3 in le v 2 – 3 % primerov je bil carski rez »izbran« 4, 5.
Namen tega članka ni razpravljati o zelo zapletenih vzrokih za povečanje stopnje porodov s carskim rezom, temveč preučuje učinke carskega reza na zdravje dojenčka.