Riževi vaflji z borovnico
HiPP več kot ekološko
HiPP Organic pečat zagotavlja najvišjo kakovost in jamči, da presegamo zakonske zahteve za ekološko pridelavo.
Brez GSO – gensko spremenjenih organizmov (v skladu z Uredbo o ekološki pridelavi)
- brez dodanih sladkorjev (vsebuje naravno prisotne sladkorje)
- brez glutena
- idealno za male rokice
vsebuje | 30g |
---|---|
priporočen čas hranjenja | skozi cel dan, zjutraj, dopoldan, opoldan, popoldan, med obroki |
glavna sestavina | jabolko, borovnica, korenček, riž |
nadaljnje informacije | Poglej deklaracijo za več informacij (PDF) |
Št. Izdelka: AL3569-01-U
HiPPova eko jabolka za rast in zorenje potrebujejo zadostno količino padavin. Po drugi strani pa predolga mokra obdobja za jabolka niso dobra, saj spodbujajo razvoj plesni. Poleti jabolka potrebujejo toploto, da se razvije pravo ravnovesje med vsebnostjo sladkorja in kislostjo. Jablane pa so zelo občutljiva tudi, ko gre za potrebo po nizkih temperaturah. Odvisna so od obdobja zmrzali, ki sproži pravočasno in redno cvetenje. Med samim cvetenjem pa je zmrzal nekaj, česar nikakor ne prenesejo.
Da bi lahko svoje visoke standarde kakovosti zadovoljevali celo leto, jabolka dobivamo iz ekoloških sadovnjakov v Avstriji, Gruziji, Nemčiji, Madžarski, Italiji, Poljski, Srbiji, Turčiji in Ukrajini, ko drugače ne gre, pa tudi z južne poloble. Če je to le mogoče, imamo raje jabolka iz mešanih sadovnjakov, saj so ti zelo pomembni za ohranjanje starih sort, hkrati pa so tudi pomemben življenjski prostor za žuželke in ptice.
Veliko ljudi riž asociira z Azijo. Vendar pa HiPPovega eko riža ne gojijo samo v Aziji, temveč predvsem v evropskih državah kot so Italija, Francija, Španija in Madžarska. Pri gojenju riža odločilno vlogo igra podnebje. Eko riž ima raje subtropske ali tropske pogoje: topla poletja z močnim soncem in zelo mokro okolje. Zato riž pogosto sadijo v rečnih deltah ali v neposredni bližini vodnih virov, ki zagotavljajo potrebno poplavljanje polj. V Evropi se žetev začne konec septembra.
Poleg zgoraj omenjenih držav HiPP eko riž v manjših količinah dobi tudi iz Mehike, Pakistana in Tajske.
Otroci se razvijajo v svojem tempu in potrebujejo veliko časa za urjenje novih stvari. Otroku enostavno vedno znova ponudite majhne koščke hrane. Nekateri otroci pa raje sami odtrgajo ali odgriznejo majhen košček hrane z večjega. Poskusite na primer z banano ali mehkim kruhom – morda bo vaš otrok rad grizljal kaj od tega. HiPPovi Junior meniji so odlična izbira in vaš otrok se lahko ob njih uri v žvečenju, saj vsebujejo majhne koščke hrane.
Več informacij o dobrih prehranjevalnih navadah
Glede na dosedanje izkušnje je za malčke idealnih 5 obrokov na dan: 3 glavni obroki (zajtrk, kosilo in večerja) ter manjša malica dopoldan in popoldan.
Več nasvetov o prehranjevanju malčkov.
Malčkom lahko ponudimo zmerne količine sladkarij (1-2 obroka na dan) – na primer malce sladkega namaza na kruhu. Ena porcija sladkarij ustreza približno velikosti otroške roke. Pomembno je, imamo normalen odnos do sladkarij, ki naj se ga navadi tudi otrok, hkrati pa ne smemo dovoliti, da bi otrok pretiraval s sladkarijami, saj njihovo prepogosto uživanje škoduje zobkom.
Hrana – koliko in kaj?
Ko malčki že malo zrastejo, pogosto nenadoma postanejo zelo izbirčni. Otroku kljub temu še naprej ponujate široko paleto živil – tudi tistih, ki jih je že zavrnil – in še naprej skrbite za prijetno vzdušje ob prehranjevanju. Če pred otroka postavimo zdravo raznoliko hrano, mu to da priložnost, da sam poskusi različna živila in se jih navadi oziroma mu postanejo všeč. Včasih pomaga to, da nepoznano hrano ali takšno, ki otroku kdaj prej ni bila všeč, zmešamo s kakšno, ki mu prija in ga tako nežno seznanimo z novim okusom. Novo vrsto zelenjave lahko na primer zmešate z eno od otrokovih najljubših vrst zelenjave, kot je recimo korenje. In kar je najpomembnejše: otroku bodite za vzor in cela družino naj se prehranjuje raznoliko in zdravo.
Za več informacij kliknite tu.
HiPPovo eko korenje za dobro rast potrebuje zmerno podnebje. Še posebej dobro uspeva v zdravih tleh, ki so brez kamenja in niso preveč peščena. V Srednji Evropi, zlasti v Nemčiji, Avstriji, Nizozemski, Madžarski, Češki republiki in Poljski, smo našli idealne pogoje za gojenje korenja za naše izdelke.