Skip to main content
od 6. meseca dalje

Žitna kašica iz več vrst žit

Spletni nakup

HiPP več kot ekološko

HiPP Organic pečat zagotavlja najvišjo kakovost in jamči, da presegamo zakonske zahteve za ekološko pridelavo.

Brez GSO – gensko spremenjenih organizmov (v skladu z Uredbo o ekološki pridelavi)

  • brez dodanih sladkorjev (vsebuje naravno prisotne sladkorje)
  • brez dodanih mlečnih beljakovin
  • s polnovrednimi, lahko prebavljivimi žiti
  • Brez GSO – gensko spremenjenih organizmov (v skladu z Uredbo o ekološki pridelavi)
  • Vsebuje: oves, pšenico, ječmen, piro, rž

HiPP Vodnik po nakupovanju v EU

vsebuje 200g
priporočen čas hranjenja zjutraj, dopoldan, popoldan, zvečer, med obroki
glavna sestavina oves, pšenica, žita
nadaljnje informacije Poglej deklaracijo za več informacij (PDF)

Št. Izdelka: AL30405

Od kod prihajajo surovine za naše izdelke?

Spoznajte izvor HiPP-ovih sestavin zdaj

Veselimo se pridobiti vaše mnenje!

Žitna kašica iz več vrst žit

V prihodnjih tednih in mesecih boste pri prehrani vašega malčka postopoma prešli od formule/materinega mleka na obroke goste hrane. Običajno je prvi obrok mlečne hrane, ki ga nadomestimo, obrok v času kosila, sledi mu večerni obrok in nazadnje še popoldanski obrok. Zjutraj dojenčke običajno še naprej hranimo z materinim mlekom ali formulo. 

Pri HiPPu smo poskrbeli za to, da je uvajanje goste hrane še posebej enostavno. Za prve žličke goste hrane lahko izbirate med več različicami zelenjavnih kašic, narejenih iz ene same vrste zelenjave, zaradi česar so še posebej prijazne do otroških trebuščkov. Na voljo so v majhnih kozarčkih teže 125 g. 

Prehranski strokovnjaki uvajanje goste hrane priporočajo, ko je otrok star od 4 do 6 mesecev. To velja tudi za otroke, pri katerih obstaja tveganje za razvoj alergij. Odlašanje z gosto hrano nima nikakršnih prednosti. Če pa ste v dvomih, je najbolje, da se glede razvoja svojega otroka posvetujete s pediatrom. Odgovori na sledeča vprašanja vam bodo pomagali pri odločitvi, kdaj je pravi čas.

  • Vaš otrok že sam lahko drži glavico pokonci.
  • Z nekaj opore lahko otrok sedi sam.
  • Vaš otrok že kaže zanimanje za nove oblike hrane (t.j. gosto hrano) in lahko je po žlički? 

Več informacij o uvajanju goste hrane 

Navajanje vašega malčka na gosto hrano mora biti čim lažje. Priljubljena izbira za prve žličke goste hrane so izdelki iz ponudbe HiPPove bio zelenjave v kozarčkih, na primer HiPP Prvi korenček, HiPP Prvi brokoli in HiPP Prva bučka.

Pri prvem poskusu hranjenja otroka z gosto hrano začnite s približno 3-4 žličkami čiste pasirane zelenjave pred običajnim opoldanskim hranjenjem z mlekom. To količino lahko povečate vsak dan, odvisno od tega, kako dobro se vaš malček navaja na prehranjevanje po žlički, kako mu je všeč nov okus in kako dobro prenaša zelenjavo na splošno. To pomeni, da se vsak otrok na prehranjevanje z gosto hrano navaja v svojem tempu. 

Po obroku goste hrane dojenčku še vedno dajte tudi formulo ali materino mleko, dokler ni sit. 

Prehranjevalni načrt: od 4. do 6. meseca starosti 

Pred pripravo morate najprej zavreti nekaj sveže pitne vode, nato pa pustite, da se voda ohladi na približno 50° C. V posodo nasujte ustrezno količino kašice (upoštevajte navodila za pripravo na embalaži), nato pa dodajte potrebno količino vode (v skladu z navodili) in vse skupaj dobro premešajte. Pustite, da se mešanica zgosti in doseže želeno konsistenco. 

Žitno kašico lahko pripravimo z mlečno formulo, z mlekom in vodo ali s sadno čežano kot obrok brez mlečnih izdelkov. Pri pripravi z mlečno formulo zavremo svežo pitno vodo in pustimo, da se ohladi na približno 50° C, nato pa jo uporabimo za pripravo približno 200 ml formule. V posodico damo 3-4 žlice žitnega praška, dodamo pripravljeno formulo in vse skupaj premešamo. Nato mešanico pustimo, da se zgosti do želene konsistence in preverimo temperaturo. 

Če žitno kašico pripravljamo z mlekom in vodo, v lonec vlijemo 100 ml polnomastnega mleka in 100 ml vode ter vse skupaj zavremo. Pustimo, da se ohladi na približno 50° C. V posodico damo 3-4 žlice žitnega praška, dodamo ohlajeno tekočino in premešamo. Nato mešanico pustimo, da se zgosti do želene konsistence in preverimo temperaturo.

Kadar žitno kašico pripravljamo kot obrok brez mlečnih izdelkov s sadno čežano, zavremo 100 ml vode in pustimo, da se ohladi na približno 50° C. V posodico damo dve žlici žitnih kosmičev, dodamo ohlajeno vodo in premešamo. Dodamo želeno količino (približno 100 g) HiPPove sadne čežane ali HiPPovega zelenjavnega pireja in eno čajno žličko bio repičnega olja ter vse skupaj premešamo. Mešanico pustimo, da se zgosti do želene konsistence in preverimo temperaturo.

Kadar na HiPPovih izdelkih zasledite prehransko trditev »brez dodanih sladkorjev«, to pomeni, da izdelkom niso dodani kristalni sladkor, fruktoza ali sirup. Vsi sladkorji, ki jih vsebujejo izdelki, izvirajo iz naravnih surovin, ki so predelane v izdelkih. 

Kadar na HiPPovih izdelkih zasledite prehransko trditev »brez dodanih sladkorjev«, to pomeni, da izdelkom niso dodani kristalni sladkor, fruktoza ali sirup. Vsi sladkorji, ki jih vsebujejo izdelki, izvirajo iz naravnih surovin, ki so predelane v izdelkih.

Zjutraj priporočamo, da dojenčka podojite ali ga nahranite s formulo, saj ponoči otroci izgubljajo tekočino in zato zjutraj potrebujejo veliko tekočine. Materino mleko ali formula potešita lakoto in žejo po nočnem spancu. 

Če otroka hranite z mlečno ali žitno kašico, ker zavrača stekleničko, vam priporočamo, da mu poleg ponudite čaj, vodo ali razredčen sok. 

Popoldne priporočamo obrok brez mleka, recimo žitno kašico z malo pasiranega sadja. Žita vsebujejo ogljikove hidrate, vitamine in minerale in so zato pomemben vir hranil. Lahko pa svojemu malčku žitno kašico ponudite s pasirano zelenjavo – sadje preprosto zamenjajte z zelenjavo. Če želite eno ali drugo, lahko izberete tudi HiPPovo sadje in zelenjavo v kozarčkih ali žepkih. 

Za več informacij kliknite tu. 

Ko ste pri svojem malčku mlečno hrano za kosilo v celoti zamenjali z obrokom goste hrane, priporočamo, da večerno materino mleko ali formulo zamenjate s porcijo HiPPove gotove mlečne kašice za lahko noč. Razlog za to, da naj bi z uvajanjem takšne kašice počakali, dokler otrok ni navajen pojesti obroka iz kozarčka v času kosila, je to, da ga imajo mnogi otroci raje kot obilno kosilo in so zato po tem, ko so enkrat že okusili nov obrok pred spanjem, manj navdušeni nad zelenjavo ali obrokom iz kozarčka za kosilo. Za marsikaterega otroka je prehod od materinega mleka ali formule na trpek okus zelenjave velik korak in lahko tako potrebuje nekaj časa, da se nanj navadi. Zato počakajte, da se je otrok v celoti navadil na obilne opoldanske obroke, preden zvečer uvedete HiPPovo gotovo mlečno kašico za lahko noč. 

Več o pravilni prehrani pred spanjem.

Tu vam je lahko v pomoč kar dobra stara sončna energija. Sveže oprana oblačila enostavno postavite na sonce, da se posušijo. Po nekaj urah bo sonce madeže večinoma pobelilo. 

Druga možnost je, da na oblačila nakapate par kapljic HiPP olja in nato oblačila kot običajno operete v pralnem stroju. Madeži bi morali izginiti vsaj po drugem pranju z oljem. Madeže na sedežnih garniturah pa je najbolje odstraniti z gazirano vodo. Malce vode polijte po madežu, pustite, da se voda vpije, madež popivnajte z vpojno krpo in po potrebi ponovite. Madežev nikoli ne poskušajte odstraniti z drgnjenjem, saj boste s tem umazanijo le še bolj vtrli v vlakna.

Idealna kombinacija za zajtrk so mleko in žitarice. Žitni izdelki, kot sta kruh ali muesli, so zahvaljujoč škrobu, ki ga vsebujejo, pomemben vir energije. Kalcij v mleku in mlečnih izdelkih je pomemben za tvorbo kosti, sadje in zelenjava pa že zjutraj telo preskrbita z veliko vitamini in pomagata pri krepitvi imunskega sistema.

Vsak otrok je drugačen – apetit in prehranske preference se lahko od otroka do otroka razlikujejo. Pa tudi en in isti otrok je lahko kakšen dan precej bolj lačen kot druge dni ali pa mu je določena hrana danes všeč, kakšen drug dan pa mu nikakor ni po volji. Če zaužito hrano pogledate v daljšem časovnem obdobju, pa boste videli, da otroci dobijo vsa potrebna hranila. Če se želite prepričati, da to velja tudi za vašega otroka, si enostavno odgovorite na sledeče vprašanje: Ali je otrok videti zdrav in ali je njegova rast (teža in višina) v mejah normale? Če je temu tako, je preskrbljen z vsem potrebnim. Če pa ste v dvomih, je najbolje, da se glede otrokovega razvoja posvetujete s pediatrom. 

Kaj morate vedeti o prehrani vašega malčka.

Malčkom lahko ponudimo zmerne količine sladkarij (1-2 obroka na dan) – na primer malce sladkega namaza na kruhu. Ena porcija sladkarij ustreza približno velikosti otroške roke. Pomembno je, imamo normalen odnos do sladkarij, ki naj se ga navadi tudi otrok, hkrati pa ne smemo dovoliti, da bi otrok pretiraval s sladkarijami, saj njihovo prepogosto uživanje škoduje zobkom.

Hrana – koliko in kaj?

Ko malčki že malo zrastejo, pogosto nenadoma postanejo zelo izbirčni. Otroku kljub temu še naprej ponujate široko paleto živil – tudi tistih, ki jih je že zavrnil – in še naprej skrbite za prijetno vzdušje ob prehranjevanju. Če pred otroka postavimo zdravo raznoliko hrano, mu to da priložnost, da sam poskusi različna živila in se jih navadi oziroma mu postanejo všeč. Včasih pomaga to, da nepoznano hrano ali takšno, ki otroku kdaj prej ni bila všeč, zmešamo s kakšno, ki mu prija in ga tako nežno seznanimo z novim okusom. Novo vrsto zelenjave lahko na primer zmešate z eno od otrokovih najljubših vrst zelenjave, kot je recimo korenje. In kar je najpomembnejše: otroku bodite za vzor in cela družino naj se prehranjuje raznoliko in zdravo. 

Za več informacij kliknite tu.

Naša ekipa vam je na voljo za vaša vprašanja.

Na kontaktni obrazec

Naslednji izdelki v tej skupini