Drugo poporodno obdobje je obdobje od prvega ginekološkega pregleda po porodu, ki se zgodi nekje med 6. in 8. tednom po porodu in tja nekje do 6. meseca po porodu.
Ta obdobja se lahko od mamice do mamice razlikujejo, odvisna pa so od več dejavnikov: v kakšni telesni, čustveni in duševni formi ste bile, preden ste zanosile, kako ste preživele nosečnost, kakšen je bil porod in ali ste si vzele tudi dovolj časa za počitek v prvem poporodnem obdobju.
(V branje priporočam članek: Prvo poporodno obdobje.)
Ko ginekolog opravi pregled, na katerem preveri, ali se je maternica, ki se med nosečnostjo precej poveča, skrčila nazaj na svojo velikost in ali so se mišice medeničnega dna, ki se med porodom močno razširijo, vrnile v svojo prvotno velikost. Potem vam da t.i. »zeleno luč«, da ste lahko spet bolj ali manj normalno opravilne.
Vendar to ne pomeni, da lahko iz ginekološkega stola domov tečete, skačete ali kako drugače pretiravate.
Zelo pomembno za vsako mamico je, da se zaveda, da je z njeno maternico vse v redu, vendar to ne pomeni, da lahko zdaj v tem trenutku, torej nekje 2 meseca po porodu, počne vse tako kot prej, preden je zanosila.
Največja napaka mamic (pišem iz prakse) je, da tukaj začnejo izvajati pretežke vaje za telo.
V tem trenutku imate »le« zeleno luč za PRILAGOJENO vadbo po porodu. In vaje, kot so deska (plank), skleca, težki trebušnjaki, tek, poskoki, dvigovanje uteži, visoko intenzivne vadbe … NISO PRIMERNE za telo mamice le dva meseca po porodu.