Tedni nosečnosti:
28. teden nosečnosti: Otrokov imunski sistem se pripravljen
Velikost otroka v 28. tednu nosečnosti
Razvoj otroka
Kako se v 28. tednu nosečnosti počuti bodoča mamica
Najkoristnejši nasveti
Vprašanja, ki jih lahko zastavite svojemu ginekologu ali babici
28. teden je konec sedmega meseca nosečnosti. Zdaj ste v tretjem in zadnjem trimesečju, ki traja od 28. do 40. tedna nosečnosti.
Velikost otroka v 28. tednu nosečnosti
Otrok je trenutno dolg med 37 in 37,2 centimetra, se pravi približno toliko kot por. Tehta pa od 1000 do 1100 gramov in je torej presegel težo enega kilograma. Od sedaj naprej v dolžino ne bo več kaj dosti rasel, bo pa zelo veliko pridobil na teži.
Razvoj otroka
V 28. tednu nosečnosti začne otrok iz vaše krvi skozi posteljico absorbirati protitelesa, kar je prvi pomemben korak v razvoju imunskega sistema. Ta protitelesa spodbujajo otrokovo telo k tvorbi lastnih protiteles za zaščito pred patogeni.
Razvoj možganov
Ko možganske brazde postajajo vse izrazitejše, postajajo tudi otrokovi možgani vse kompleksnejši. Povečano možgansko aktivnost, ki je posledica otrokovega izboljšanega senzoričnega zaznavanja, je mogoče zaslediti tudi z merjenjem električnih signalov, ki jih proizvajajo živci v prevodnem sistemu in možganskih impulzov s pomočjo elektroencefalografije (EEG).
Razvoj pljuč
Tudi otrokova pljuča se trenutno razvijajo zelo hitro. Brónhij oziroma sápnica, cevka, ki dovaja zrak v otrokova pljuča, se je razcepil v levo in desno glavno sapnico, tako da bo lahko po rojstvu zrak prišel vse do pljučnega tkiva. Razvili so se tudi že pljučni mešički oziroma alveoli, ki so ključnega pomena za izmenjavo svežega, s kisikom bogatega zraka, ki ga otrok vdihuje, z »rabljenim« zrakom, ki ga izdihuje. Zdaj se tvori tudi posebna snov, imenovana pljučni surfaktant, ki zagotavlja, da se pljučni mešički med vdihavanjem ne držijo skupaj in tako ščiti površino pljuč.
Ob vsem tem pa otrok še naprej trenira dihanje, kar vključuje požiranje velikih količin plodovnice, to pa lahko privede do kolcanja, ki ga boste občutili kot rahlo trzanje v trebuhu.
Če bi se otrok rodil zdaj, se pravi prezgodaj, bi bile njegove možnosti za preživetje precej dobre.
Razvoj oči
Tudi otrokove oči se še naprej razvijajo: ko spi, ima oči zaprte, ko je buden, pa jih odpre. Razlikuje lahko med svetlobo in temo, kar vpliva na njegov ritem spanja in budnosti. Deloma lahko loči tudi barve in oblike, ampak zaenkrat še v precej megleni obliki. Naslednji korak je razvoj ostrega vida, čeprav otrokove oči ob rojstvu še ne bodo delovale povsem pravilno. Pravzaprav bo njegov vid popolnoma razvit šele, ko bo otrok star od enega do dveh let.
Kako se v 28. tednu nosečnosti počuti bodoča mamica
Do konca sedmega meseca nosečnosti ste se kar precej zredili. Nosečniški trebuh je zrasel, kar je premaknilo težišče vašega telesa, s tem pa se je spremenilo tudi vaše dojemanje lastnega telesa. Obstajajo posebne vaje, ki jih lahko delate in se z njihovo pomočjo temu prilagodite. V 28. tednu lahko opazite vse več simptomov, ki jih povzročata povečanje telesne teže in čedalje večji trebuh.
Pogosti znaki in simptomi
Ko s težavo zaspite
Zaradi nosečniškega trebuha boste težko našli udoben položaj za ležanje, zato boste pogosto le s težavo zaspali. Pa ne samo to, zaradi premetavanja po postelji boste le stežka prespali celo noč, saj boste ves čas iskali udobnejši položaj za spanje.
HiPP BabyClub
Pridružite se našemu klubu in prejeli boste pakete izdelkov, bone za posebne prihranke, popuste, darila in še marsikaj drugega!
V 28. tednu nosečnosti je tako imenovani fundus, vrh maternice, točno na sredini med popkom in rebrnim lokom.
Otrok se vedno več premika
Otrok ves prostor, ki mu je še na voljo v maternici, uporablja za intenzivno premikanje. Trenira svoje gibe, kar je lahko včasih moteče za vaš spanec in koncentracijo. Njegove sunkovite gibe je mogoče videti tudi na zunaj: vsake toliko časa se pojavi majhna izboklina, ki jo povzroči pritisk otrokovih drobcenih nog ali rok. Če pričakujete dvojčka, se bo to seveda dogajalo pogosteje.
Vse to pa omogoča, da lahko tudi bodoči očka in stari starši uživajo v »stiku« z otrokom. V 28. tednu nosečnosti ni mogoče vedeti, v kakšnem položaju natančno je otrok. Izbere si takšnega, ki mu pač ugaja.
Lažni popadki
Vaše telo se še naprej pripravlja na porod in trenira popadke: vsake toliko časa lahko brez vnaprejšnjega opozorila začutite, kako se vam trebuh za kakšno minuto napne, kar pa ni boleče in nikakor ni nevarno za otroka.
Maternica stiska ostale organe
Poleg težav s spanjem boste morali čez dan veliko pogosteje hoditi na stranišče. Razlog za to je, da maternica in otrok pritiskata na mehur in tako zmanjšujeta njegovo kapaciteto. Poleg tega maternica pritiska tudi na druge organe, kar lahko povzroči zgago ali bolečine v ledvicah.
Boleče noge
Med težavami, ki jih imajo nosečnice na tej stopnji nosečnosti, so tudi otekle in težke noge ter gležnji (zlasti poleti) in mišični krči.
Zato je pomembno:
- da dovolj počivate;
- da je vaša prehrana zdrava in uživate živila, bogata z magnezijem;
- da se čim večkrat usedete ali uležete z nogami v višjem položaju.
Kadar imate noge v dvignjenem položaju, to izboljša prekrvavitev in pretok tkivne tekočine ter preprečuje, da bi kri in tkivna tekočina zastajali v spodnjih okončinah.
Preberite si več o hranilih, ki jih trenutno potrebujete, da bi se izognili ali zmanjšali omenjene težave.
Vprašanja, ki jih lahko zastavite svojemu ginekologu ali babici
Pomoč pri krčnih žilah
Če imate pogosto bolečine v nogah ali če ste pred nosečnostjo imeli krčne žile, se z zdravnikom posvetujte, kaj to pomeni za vaše trenutno stanje. Morda imate genetsko nagnjenost h krčnim žilam in v tem primeru le-te niso le lepotna oziroma vizualna napaka. Zdravnik vam lahko pomaga preprečiti trombozo – včasih je potrebna terapija ali preventivno zdravljenje. Če to velja za vas, je kot prvi korak priporočljivo, da ko stojite ali hodite, nosite kompresijske nogavic (ki so zelo elastične in tako preprečujejo zastajanje krvi v spodnjem delu nog), seveda pa je vse odvisno tudi od dela, ki ga opravljate.