Tedni nosečnosti:
5. teden nosečnosti: negotovost je mimo
S petim tednom se začne drugi mesec nosečnosti. Od otrokovega spočetja in trenutka, ko je semenčica oplodila jajčece, so minili trije tedni.
Velikost otroka v 5. tednu nosečnosti
V petem tednu nosečnosti z zunanjim ultrazvočnim pregledom še vedno ni mogoče videti otroka, ki raste v maternici, vaginalni ultrazvok z ultrazvočno sondo pa zazna amnij (amnijsko votlino), v kateri je otrok in ki bo v prihodnjih mesecih njegovo domovanje. Če pa bi bil otrok že viden, bi ga lahko opisali kot drobno sezamovo seme.
Razvoj otroka
V 5. tednu nosečnosti jajčece (ki je šlo čez več delitev) tvori nekakšno podolgovato »vrvico«. Še vedno ni videti kot človeško bitje, čeprav vsi elementi, ki ga delajo takšnega, že obstajajo. V tem tednu pride do prvega in najpomembnejšega razvojnega mejnika: oblikujejo se otrokovi možgani.
Razvijati se začnejo tudi živci, ki bodo nekega dne nadzirali vse procese v otrokovem telesu. Živčevje je neverjetno pomembno, pravzaprav življenja brez njih sploh ne bi bilo.
Od 22. dneva (6. tedna) po oploditvi naprej ultrazvočni pregled že lahko zazna aktivnost otrokovega srca. Na tej točki bi skorajda lahko rekli, da je otrok sestavljen zgolj iz srca, ker je ta najpomembnejši organ sprva nesorazmerno velik, utripa pa dvakrat hitreje kot srce matere.
Ali ste vedeli, da otrok v nobeni fazi nosečnosti kisika ne dobi s pljuči? Kisik dobiva izključno preko posteljice. Šele ob prvem vdihu po rojstvu se sam začne oskrbovati s kisikom.
Kako se v 5. tednu nosečnosti počuti bodoča mamica
Če ne dobite menstruacije ali pa je rezultat testa nosečnosti pozitiven, se naročite na pregled pri ginekologu, ki bo naredili še en test in preveril, da je jajčece vgnezdeno v maternici in ne v jajcevodu. Poleg tega bo pregledal tudi vašo anamnezo in se prepričal, da ima vse potrebne informacije.
Po tem prvem pregledu bo vaša nosečnost uradno zabeležena. Ob vsakem pregledu bosta ginekolog ali babica zabeležila tudi vaš napredek in v katerem tednu nosečnosti ste, pa tudi vse vaše preiskave, rezultate krvnih preiskav, krvni tlak in povečanje telesne teže. S pomočjo zabeleženih vrednosti telesne teže lahko spremljanje pridobivanje telesne teže med nosečnostjo.
Ali ste vedeli?
Babica lahko potrdi vašo nosečnost, vas vpiše v evidenco nosečnic/zabeleži vašo nosečnost in opravi skoraj vse potrebne preiskave in preglede, na primer merjenje krvnega tlaka, merjenje telesne teže, preiskave urina in krvi, določitev položaja in velikosti otroka ter preverjanje srčnega utripa, ne more pa opraviti ultrazvočnega pregleda – to je naloga vašega izbranega ginekologa.
Pogosti znaki in simptomi
Huda slabost
Simptomi nosečnosti, kot je recimo slabost, lahko postanejo bolj očitni ravno takrat, ko ženska ugotovi, da je noseča. Deloma je to zato, ker telo nosečnice izloča hormon hCG (nosečniški hormon), deloma pa tudi zaradi vseh intenzivnih čustvenih sprememb, do katerih zaradi nosečnosti pride v tem času. Preberite si več o tem, kaj si lahko pomagate, če vas muči huda slabost.
Nihanje hormonov
Med nosečnostjo boste še posebej pozorni na vse, kar vam sporoča vaše telo. Ženske, ki so se načrtno trudile zanositi in bile pri tem uspešne, so nad tem čudežem narave presenečene ravno tako kot ženske, katerih nosečnost ni bila načrtovana. Kljub vsem skrbem in zmedenosti, ki jih lahko prinese novica o nosečnosti, pa nosečniški hormoni povzročijo tudi občutek neizmernega veselja. Duševno stanje in razpoloženje bodoče mamice mora biti za uspešno spopadanje z vsemi spremembami namreč stabilno.
Povečanje telesne teže
Če stopite na tehtnico, boste opazili rahlo povišanje teže, vaše telo si namreč dela zaloge, ki jih nujno potrebuje za nosečnost, porod in za izčrpavajoče obdobje po porodu. Tudi maščobne obloge in teža plodovnice, posteljice in dojk (ter seveda tudi vašega otroka) prispevajo k pridobivanju kilogramov. Lahko pa vaše telo med nosečnostjo zadržuje več vode kot običajno in se boste zredili tudi zaradi tega. Z našim kalkulatorjem pridobivanja teže med nosečnostjo lahko preverite, ali je vaše povečanje telesne teže v mejah normale.
Vprašanja, ki jih lahko zastavite svojemu ginekologu ali osebnemu zdravniku
Zdravila in prehranska dopolnila
Izbranemu ginekologu ali osebnemu zdravniku povejte o vseh zdravilih in prehranskih dopolnilih, ki jih trenutno jemljete, treba jih je namreč skrbno preveriti in oceniti ustreznost. Ob uživanju prevelikih količin so lahko nekatere vrste vitaminov v tem obdobju tudi škodljive. Obstajajo posebna prehranska dopolnila, ki nosečnicam zagotavljajo potrebna hranila in vitamine, zato se z zdravnikom posvetujte, kaj je za vas najboljše.
Dodatni pregledi v primeru hujših simptomov
Če menite, da potrebujete dodatne preglede, se glede tega posvetujte z ginekologom ali babico. Pomembno je vedeti, kateri nosečniški simptomi so normalni in kateri ne. Prekomerno bruhanje lahko recimo povzroči elektrolitsko neravnovesje, to pa lahko vodi v pomanjkanje snovi, ki so za telo nujno potrebna.